پیامبراسلام(ص):از نفرين مظلوم بپرهيز زيرا وي به دعا حق خويش رااز خداميخواهد و خدا حق را از حق دار دريغ نمي دارد.نهج الفصاحه ص 161،ح 35)

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی | مرکز تحقیقاتی آموزشی جوادالائمه علیه السلام

امروز: سه شنبه, 30 مرداد 1397

سوره دخان

« سیمای سوره ی دخان »


نام سوره
این سوره را (دخان) می گویند، دخان به معنی دود است و در قرآن کلاً در دو مورد به کار رفته یکی در سوره (فصلت) آیه ی11 «ثَّمَ اسْتَوَى إِلىَ السَّمَاءِ وَ هِىَ دُخَان» و دومی در همین سوره آیه ی10 «فَارْتَقِبْ يَوْمَ تَأْتىِ السَّمَاءُ بِدُخَانٍ مُّبِين.»
در هر دو مورد منظور از دخان عنصر گاز و یا گاز گونه ای است به دخان و دود شباهت دارد. در سوره ی فصلت آغاز ماده اولیه خلقت آسمان را بیان می کند که یک نوع عنصر گازی است و در این سوره نیز پایان خلقت آسمان و را یادآور می شود که آسمان ها در نهایت به یک ماده گازی تبدیل خواهد شد. یعنی جهان از ماده ی گازی ساخته شده و در پایان نیز مجدداً از هم پاشیده شده و به همان عنصر اولیه تبدیل خواهند شد. در هر صورت کلمه ی دخان در این سوره یکی از کلمات بحث بر انگیز و کلیدی این سوره است و دارای پیام مهم و عظیم علمی است بدین جهت، این سوره با همین کلمه نام گذاری شده است.

ادامه مطلب...

سوره جاثیه

« سیمای سوره ی جاثیه »


نام سوره
این سوره به سوره ی (جاثیه) معروف است و سبب نام گذاری آن به (جاثیه) آیه ی28 این سوره است به زانو در آمدن بسیاری از مردم را در صحنه قیامت مطرح کرده است؛ و هم (جاثیه) معنای جامعی دارد که بیانگر این است که همه ی مردم در برابر عدل الهی زانو بر زمین زده و روی زانوها می نشینند که گویا رُعب و وحشت و ادب است.
نام دوم این سوره (شریعت) است. کلمه ی شریعت به معنای دین، آیین، راه و طریقت است و این کلمه زیبا و مقدس در قرآن مجید تنها در یک مورد به کار رفته است، آن هم در همین سوره آیه18 آن گرفته شده.

ادامه مطلب...

منفعت و مصارف دریا

« منافع دریایی »


آیه: « وَ هُوَ الَّذِى سَخَّرَ الْبَحْرَ لِتَأْكُلُواْ مِنْهُ لَحْمًا طَرِيًّا وَ تَسْتَخْرِجُواْ مِنْهُ حِلْيَةً تَلْبَسُونَهَا وَ تَرَى الْفُلْكَ مَوَاخِرَ فِيهِ وَ لِتَبْتَغُواْ مِن فَضْلِهِ وَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُون. [ نحل/14]

ترجمه: او كسى است كه دريا را مسخّر (شما) ساخت تا از آن، گوشت تازه بخوريد و زيورى براى پوشيدن (مانند مرواريد) از آن استخراج كنيد و كشتيها را مى‏بينى كه سينه دريا را مى‏شكافند تا شما (به تجارت پردازيد و) از فضل خدا بهره گيريد شايد شكر نعمتهاى او را بجا آوريد!»


نکات تفسیری
اين آيه به سراغ بخش مهم ديگرى از نعمت هاى بی پايان خداوند در مورد انسان ها می ‏رود و نخست از درياها كه منبع بسيار مهم حيات و زندگى است آغاز می ‏كند و می فرماید: «و او كسى است كه درياها را براى شما تسخير كرد و به خدمت شما گمارد.» (وَ هُوَ الَّذِي سَخَّرَ الْبَحْرَ).

ادامه مطلب...

سوره زخرف

این سوره را زخرف می نامند، زخرف به معنای زر و زیور، زینت وآلایش، وسایل آرایش و تجملی را می گویند که به ظاهر زیبا و جذاب و در معنا بی ارزش است. جمع آن (زخارف) و اسم مفعول آن همان کلمه ی معروف (مُزخرف) است که حرف یا چیز بی ارزش، بی معنا، بیهوده و به ظاهر فریبنده را می گویند.
کلمه (زخرف) در قرآن کلاً  4بار به کار رفته که یک بار آن در همین سوره آیه ی35 آمده است.

ادامه مطلب...

سوره شوری

نام های سوره
این سوره را شوری نامیدند زیرا در آیه ی 38 این سوره کلمه ی (شوری) به کار رفته است و مسلمانان را دعوت به مشورت در امور این اصل اجتماعی در امور اجرائی می کند که از صفات مؤمنان همانهایی که اهل تقوا، نماز و انفاق و همیاری هستند می باشد.
نام دوم این سوره (حم-عسق) است زیرا این سوره با این حروف رمزی و مقطعه آغاز می شود و طبق معمول با همان حروف و سرآغاز خود نامگذاری شده است، چنان که اکثر سوره هایی که با حروف مقطعه شروع می شوند با همان حروف نیز نامگذاری شده اند.

ادامه مطلب...

سوره زُمر و سبب نامگذاری

نامهای سوره                                                              
این سوره مشهور به سوره ی زُمر است. زیرا کلمه ی زمر در قرآن تنها دوبار به کار رفته است که آن هم در همین سوره و در آیات70 و 73 می باشد.
این واژه به معنی فوج و گروه است.
نام دیگر این سوره(غُرَف) است زیرا کلمه غرف در این سوره و در آیه ی 20 دوبارتکرار شده است. غرف جمع غرفه و به اتاقهای باشکوه و مجلل می گویند که در طبقات بالای ساختمان ها واقع شده و اشراف کامل به اطرف خود داشته و از مناظر زیبایی برخوردار باشد چون در این سوره از (غرف) یعنی غرفه های باشکوه و مجللل پرهیزگاران در بهشت سخن گفته است و با همان عنوان نیز نامگداری شده است.

ادامه مطلب...

سوره غافر و سبب نامگذاری

نامهای سوره                                                          
1- این سوره را (غافر) می نامند. سبب نامگذاری این سوره به غافر این است که در آیه ی سوم این سوره خدا با صفت (غافر) یعنی بخشنده ی گناه و خطاپوش یاد می شود. به مناسبت آیه ی28 که داستان مؤمن آل فرعون در آن آمده بنام (مؤمن) نامیده شده. به مناسبت آیه ی سوم که در آن واژه ی (الطَّول) به معنای فضل و رحمت فراوان آمده، به نام (الطَّول) خوانده شده است، و از آنجایی که اولین سوره ای است که با (حم) شروع می شود این سوره به (حم اولی) خوانده می شود.

ادامه مطلب...

نام خدا بر درب قصر فرعون

 نام خدا بر سر در قصر فرعون                                            
در خبر است که : فرعون پیش از آن که ادعای خدایی کند امر کرده بود که بالای درب قصرش کلمه ی بسم الله الرحمن الرحیم را بنویسند و چون ادعای خدایی کرد و حضرت موسی (ع) از ایمان آوردن او ناامید شد، از وی به خداوند شکایت نمود

ادامه مطلب...

نگاهی به سوره ی حمد

شمارگان:
سوره حمد در مکه نازل شد و دارای ۷ آیه، ۲۹ کلمه، ۴۲ حرف است و در ترتیب فعلی قرآن، اوّلین سوره به شمار می آید.
نام ها:
نام های این سوره عبارت اند از: فاتحةالکتاب، حمد، وافیه، شکر، سبع المثانی، نور، امّ الکتاب، اساس، کافیه، الکنز، امّ القرآن، مناجات، شفاء، صلوة.
این سوره را « فاتحة الکتاب »، به معنای « گشاینده ی قرآن » نامیده اند، زیرا آغازگر قرآن است؛ و به خاطر حمد و ستایش خدا در این سوره و نیز عبارت « الحمدللّه » که در آیه ی اوّل آن آمده، « حمد » نامیده شده است.
موضوعات کلّی سوره:
۱) نعمت ها و تربیت همه ی موجودات از ذات مقدّس خدا سرچشمه می گیرد. « الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ ﴿۲﴾
۲) اساس خلقت و تربیت و حاکمیت خدا بر پایه ی رحمت و رحمانیت است.
۳) توجه به معاد و سرای پاداش اعمال و حاکمیت خدا بر آن دادگاه. « مَالِکِ یَوْمِ الدِّینِ ﴿۴﴾
۴) بیانگر توحید در عبادت و تکیه گاه انسان به خدا « إِیَّاکَ نَعْبُدُ وإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ ﴿۵﴾
۵) بیان نیاز و عشق بندگان به هدایت الهی.
۶) توضیح صراط مستقیم که از راه مغضوبین و گمراهان جدا است. « اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ ﴿۶﴾

ادامه مطلب...

نگاهی به بزرگ ترین سوره قرآن بقره

سوره: بقره
شمارگان: سوره بقره اولین سوره ای است که در مدینه بر پیامبر صلی الله علیه و آله فرود آمد و ۲۸۶ آیه، ۶۲۲۱ کلمه[۱] و ۲۵۵۰۰ حرف دارد.
نزول:
در ترتیب نزول سوره ها این سوره هشتاد و ششمین سوره است، یعنی بعد از سوره ی مطفّفین فرود آمد و در ترتیب فعلی قرآن، دوّمین سوره به شمار می آید.
نام ها:
این سوره فسطاط القرآن و سنام القرآن نیز نامیده شده است. نام گذاری این سوره به « بقره »، ( گاو ماده ) بدین مناسبت است که در آیات ۶۷-۷۳ آن، داستان گاو بنی اسرائیل آمده است.[۲]
موضوعات کلّی سوره:
این سوره که طولانی ترین سوره قرآن کریم است و حدود دو جزء و نیم از سی جزء قرآن را شامل می شود و مهم ترین آیه ی آن « آیة الکرسی » یعنی آیه ی ۲۵۵ است.[۳] که محتوای توحیدی خاصی دارد.
ولی با این حال جامعیت آن از نظر اصول اعتقادی اسلام و بسیاری از مسائل عملی ( عبادی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ) قابل انکار نیست.
چه این که در این سوره:

ادامه مطلب...

زیر مجموعه ها

تماس سریع

تصاویر

93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15