پیامبراسلام(ص):از نفرين مظلوم بپرهيز زيرا وي به دعا حق خويش رااز خداميخواهد و خدا حق را از حق دار دريغ نمي دارد.نهج الفصاحه ص 161،ح 35)

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی | مرکز تحقیقاتی آموزشی جوادالائمه علیه السلام

امروز: سه شنبه, 30 مرداد 1397

پرسش و پاسخ

انتخاب مرجع تقلید اعلم


سوال:
لطفا توضیحاتی در این خصوص محبت گردد و خدمت حقیر عارض باشین که با توجه به اینکه در زمان حال حاضر پیدا کردن مرجع جامع الشرایط اعلم تقریبا ممکن نیست، با توجه به این قضیه از نگاه شارع مقدس تقلید از مرجع جامع الشرایط اعلم واجب است یا خیر؟ انسان مخیر است که از هر کدام از مراجع جامع الشرایطی که دوست دارد  می تواند جهت اداء فرائض دینی و واجبات شرعیه اش از آن مرجع جامع الشرایط دلخواه اش رجوع و تقلید نماید؟

ادامه مطلب...

جغرافیای قرآن ؟

پرسش: منظور از جغرافیای قرآن چیست؟
جغرافیا گرچه در بردارنده قید و خصوصیت مکان است، ولی این اصطلاح جدید در ترکیب اضافی«جفرافیای قرآن»، با نوعی مجاز در توسعه، همراه است و به معنای «حوزه قلمرو هدایتی و برد رسالت، و همچنین گستره سیر نزول و صعود ـ یعنی مبدأ نزول و مرجع عروج آن به خاستگاه تأویل خود ـ» به کار رفته است. جغرافیای قرآن، از نظر مکانی جهان مرئی و نامرئی را شامل می‌شود. و از نظر زمانی دامنه‌اش از عصر نزول تا ابد را در بر می گیرد، و از نظر هدایت و رسالت، تمام انس و جن و بلکه به نوعی فرشتگان را در تمام اعصار و امصار شامل می‌شود.

ادامه مطلب...

اشاره قرآن کریم به رنگ ها

سوال: قرآن کریم به چه رنگهایی اشاره دارد؟

دانش رنگ شناسی در عصر کنونی، مورد توجّه دانشمندان قرار گرفته است، در این علم، رنگ ها بر اساس تأثیر آنها بر روان انسان مورد مطالعه قرار می گیرند. روانشناس بزرگ «گرانت آلن» می گوید: «در طبیعت ما عاملی قوی تر و متنوّع تر از رنگ ها وجود ندارد»، دیگری گفته است «تأثیر رنگ در روان انسان موضوعی ژرف و عمیق است[1]

ادامه مطلب...

تساهل و تسامح در منظر قرآن کریم

« سوال: تساهل و تسامح در منظر قرآن کریم چگونه است؟ »
پاسخ : معناي تساهل و تسامح: از نظر لغت: تسامح: آسان گرفتن بر يكديگر، مدارا كردن، فروگذار كردن، سهل انگاري و تساهل: سهل گرفتن، به نرمي رفتار كردن، سست گرفتن مي باشد و در اصطلاح به معناي: آسان گرفتن با يكديگر كه با مصالحه و سازش‌گري و لاقيدي همراه باشد.

ادامه مطلب...

اشاره به فارس ها و ایرانیان در قرآن کریم

« پرسش: آیا قرآن کریم به ایرانیان و فارس ها اشاره می کند؟ »
قرآن کتاب هدایت است. چنانچه خود می فرماید: « إِنَّ هَاذَا الْقُرْءَانَ يَهدِى لِلَّتىِ هِىَ أَقْوَمُ وَ يُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا كَبِيرً.[1] اين قرآن، به راهى كه استوارترين راه‏هاست، هدايت مى‏كند و به مؤمنانى كه اعمال صالح انجام مى‏دهند، بشارت مى‏دهد كه براى آنها پاداش بزرگى است.»

ادامه مطلب...

عشق در اسلام

سوال: جایگاه عشق در اسلام چیست؟


پدیده ی عشق در هر فردی که به وجود بیاید، تمام واحدها و جریانات درونی او را دگرگون می کند و شخصیت مخصوصی را می سازد که فقط در پرتوی عشق معنا و فعلیت پیدا می کند.[جعفری، محمد تقی، عشق در مثنوی، ص17]  از این رو شعرای فارسی زبان، عشق را اکسیر نامیده اند. یعنی در پرتوی عشق است که انسان تغییر ماهیت و جهت می دهد، نیرو و قدرت می گیرد، شجاعانه به استقبال خطر می رود و خود را فدای معشوق می کند.
عشق، انسان تنبل را به انسانی چالاک تبدیل می کند، از بخیل، بخشنده و از کم طاقت و ناشکیبا، متحمل و  شکیبا می سازد. [مرتضی، مطهری، جاذبه و دافعه ی امام علی ع، ص48]

ادامه مطلب...

منظور امام از استرجاع

سوال:
مقصود امام حسین علیه السلام از گفتن استرجاع(إنا لله و إنا الیه راجعون) چه بود؟ چرا امام حسین علیه السلام فرمودند با حاکمیت یزید دیگر باید فاتحه اسلام را خواند؟
پاسخ:
خطری که امام علیه السلام از آن یاد کردند خطر ارتجاع است.

ادامه مطلب...

آگاهی امام به شهادتش

پرسش:
چگونه امام با علم به شهادت اقدام به نهضت عاشورا نموده اند؟
با اینکه قرآن کریم میفرماید:
«وَلَا تُلْقُوا بِأَيْدِيكُمْ إِلَى التَّهْلُكَةِ» 1 و خویشتن را به دست خویش به هلاکت می اندازید.
جواب به این سوال مهم به این شرح میباشد:
اولاً: اگر علم به شهادت و به استقبال مرگ رفتن تعارض به این آیه داشته باشد نه تنها نهضت حسین بن علی علیه السلام را بلکه شهادت همه شهیدان می بایست زیر سوال برود. چون کسانی که در مسیر جهاد و قتال با کفار و مشرکان و ظالمین قرار می گیرند. می دانند که به شهادت می رسند و اگر جهاد نمودن با علم به شهادت مصداق تهلکه باشد پس باید جهاد تعطیل شود.

ادامه مطلب...

به سر گرفتن قران؟

پرسش:
چرا در شب قدر قرآن را به سر می گیریم؟
پاسخ:
روایات متعددی از طریق اهل بیت عصمت و طهارت (ع)وارد شده است که در آنها به ما دستور داده اند که در شب قدر قرآن به سر گیریم و با توسل به ساحت قرآن کریم وعترت طاهرین(ع)از خداوند متعال حاجات خود را درخواست کنیم.[اقبال الاعمال،ص346]
شب قدر شب مبارکی است که در آن قرآن نازل شده است و شبی است که در آن برنامه یکساله زندگی ما تقدیر می شود و ما نیز با عمل خود ،در آن برنامه ریزی شریک هستیم.بهترین عمل در آن شب نیز مطالعه و تدبر در قرآن و دعا است و روشن است که در دعا در محضر حضرت حق ،باید بهترین و مقرب ترین دوستان خداوند را شفیع قرار داد و چه بهتر که در پناه قرآن به محضر دوست قدم بگذاریم و به قرآن و عترت متوسل شویم.

ادامه مطلب...

کلام و عقاید

کلام و عقايد
پرسش:
آيا دوزخ همچون بهشت جاويدان است؟اگر جهنم ابدي باشد شايد از عدل الهي به دور باشد چون هر گناهي حدي براي مجازات و عذاب دارد.اگر جهنم ابدي نيست عاقبت دوزخيان چه مي شود؟
پاسخ:
آخرين منزلگاه بشر در سير عالم وجود،بهشت يا جهنم است.آنان که وارد بهشت مي شوند ،هميشه و جاودان در آنجا زندگي مي کنند و در ناز و نعمت به سر مي برند اما آنان که به جهنم مي روند ،دو دسته هستند:

ادامه مطلب...

تماس سریع

تصاویر

93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15