پیامبراسلام(ص):از نفرين مظلوم بپرهيز زيرا وي به دعا حق خويش رااز خداميخواهد و خدا حق را از حق دار دريغ نمي دارد.نهج الفصاحه ص 161،ح 35)

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی

دفتر آیت الله احدی | مرکز تحقیقاتی آموزشی جوادالائمه علیه السلام

امروز: سه شنبه, 30 مرداد 1397

یگانگی خدا

(دلایل یگانگی خداوند)
1- دوگانگی مستلزم ترکیب است:
هر گاه فرض كنیم كه برای خدای جهان، همتا و نظیری وجود دارد، لازمه‌اش این است كه خدای جهان و همتای او هر یك از دو جزء مركب باشند و تركیب شدن از دو جزء مستلزم نیاز و احتیاج است و احتیاج با خداوندگاری سازگار نیست.

ادامه مطلب...

عید فطر

عید فطر

مقدمه
در فرهنگ اسلامی اولین روز ماه شوال ، عید فطر و جشن بازگشت به فطرت معین شده است ، زیرا مسلمانان روزه دار در طول ماه رمضان با ارتباط های پی در پی با خداوند متعال و استغفار از گناهان به تصفیه روح و جان خویش همت گماشته و از تمام آلودگی های ظاهری و باطنی که بر خلاف فطرت آنهاست ، خود را پاک نموده و به فطرت واقعی خود بر می گردند .

ادامه مطلب...

ستاره آسمان ولایت؟

 ستاره آسمان امامت و ولایت علی علیه السلام
 حضرت علی علیه السلام در روز جمعه سیزدهم ماه رجب و سی سال پس از عام الفیل، از بانویی به نام فاطمه دختر اسد پسر هاشم در کعبه به دنیا آمد. پدر او ابوطالب، رئیس بنی هاشم بود. سی سال از ولادت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم گذشته بود که امیر مومنان علی علیه السلام پا به عرصه ی گیتی نهاد و از آغاز زندگی از لطف و مهربانی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بهره مند شد. علی علیه السلام در توصیف آن ایام می فرماید: شما خویشاوندی و نسبت و منزلت مرا نزد پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم می دانید. که من خردسال بودم، پیامبر مرا در آغوش می گرفت و به سینه ی خود می فشرد و مرا در بستر خود  می خوابانید به طوری که من بدن او را لمس می کردم، بوی خوش او را می شنیدم و او غذا در دهان من می گذارد. من همچون بچه ای که به دنبال مادرش می رود، همه جا همراه او می رفتم، هر روز یکی از فضائل اخلاقی خود را به من تعلیم می کرد و دستور می داد که از آن پیروی کنم.

ادامه مطلب...

امام علي (ع) بحر فضائل

بسم اللله الرحمن الرحيم
مقدمه:
حضرت علي (ع)در روز جمعه سيزدهم ماه رجب و سي سال پس از علم الفيل از بانويي به نام فاطمه دختر اسد پسر هاشم در كهبه بدنيا آمد .پدر او ابو طالب رئس بني هاشم بود . سي سال از ولادت حضرت محمّد (ص) گذشته بود كه اميرمومنان علي (ع)پا به عرصه گيتي نهاد و از آغاز زندگي از لطف و مهرباني پيامبر (ص) بهرمند شد . علي (ع) در توصيف آن ايام ميفرمايد :شما خويشاوندي و نسبت و منزلت مرا نزد پيامبر (ص)ميدانيد .

ادامه مطلب...

عاشورا تجلی گاه عرفان

عاشورا تجلی گاه عرفان
قیام امام حسین(ع) و حادثه کربلا ابعاد مختلفى دارد که هر بعدى مى تواند براى ما درس زندگى، الگو و الهام بخش باشد. ابعاد حماسه، ایثار، جوانمردى، اخلاق، تربیت، سازندگى، معنویت و عرفان، ولایت و رهبرى، وفا به بیعت و... از این جمله است که براى زیباترین ابعاد عاشورا، به بعد معنوى و الهى عاشورا و جلوه هایى که در آن یک شب و روز داشته است، مى پردازیم. تکیه بر جلوه هاى معنوى عاشورا، براى همه انسان ها بویژه نسل جوان - از زاویه آمیختن مبارزه به معنویت و حماسه به عرفان - ضرورتى است که بدون آن، ماهیت قیام عاشورا و چهره پرفروغ شهداى کربلا و سیدالشهدا دچار تحریف مى شود.

ادامه مطلب...

جلوه هایی از خورشید کربلا

مقدمه:
سوم شعبان از سال چهارم هجرت و یکسال پس از ولادت نخستین سبط رسول الله (ص) دومین سبط و ریحانه رسول اکرم و سومین پیشوا و امام معصوم و پنجمین چهره درخشان آل عبا حضرت ابا عبد الله الحسین (ع) در خانه علی و فاطمه (س) متولد شد و جهان از ولادت آن حضرت ، روشن و منور گشت . اسماء بنت عمیس گوید: روز ولادت امام حسین (ع) بود که حضرت رسول (ص) به خانه زهرا(س) آمد و به من گفت : اسما’ ! فرزندم را به من بده ، فرزندش را در پارچه ای سفید پیچیدم و به ایشان دادم ، آن حضرت در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه گفت و سپس گریست . عرض کردم : پدر مادرم به فدایت ، گریه از برای چیست؟ فرمود : برای این فرزندم می گریم . گفتم : او که تازه متولد شده فرمود: گروه ستمگر پس از من او را به قتل می رسانند و هرگز شفاعتم نصیب آنان نخواهد شد . آنگاه به علی (ع) فرمود: بر فرزندت چه نام نهادی ؟ علی (ع) عرض کرد: در نامگذاری از رسول خدا (ص) سبقت نمی گیرم. پیامبر(ص) فرمود: من هم از خدای خود سبقت نمی گیرم. در همین هنگام جبرئیل نازل شد و فرمود: ای محمد! خدای بزرگ سلام می رساند و می فرماید: علی (ع) برای تو به منزله هارون برای موسی است. نام این فرزندت را به نام فرزند هارون برای موسی است . نام این فرزندت را به نام فرزند هارون بگذار. پیامبر(ص) فرمود: نام فرزند هارون چه بود؟ فرمود: شبیر .آن حضرت فرمود: زبان من عربی است.جبرئیل فرمود: او را حسین نام گذار. پس پیامبر(ص) او را حسین نامید و در روز هفتم دو گوسفند چاق برای وی عقیقه کرد و یک ران آنرا با یک اشرفی طلا به قابله داد و سرش را تراشید و به وزن مویش نقره صدقه داد و به سرش عطر مالید[۱].

ادامه مطلب...

حسنین علیهماالسلام فرزندان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله

حجاج بن یوسف ثقفی ( استاندار خونخوار عبدالملک در کوفه ) بوده و با شیعیان و یاران امیرالمؤمنین علی علیه السلام دشمنی بسیار داشت و حتی ظنّ شیعه و طرفدار علی علیه السلام  بوده در مورد یک نفر کافی بود که حجاج او را به قتل برساند. « عامر شعبی » می گوید: شبی حجاج مرا طلبید، هراسان شدم، برخاسته و نزدش رفتم، ناگهان در کنار مسند او سفره ای چرمین دیدم پهن شده ( رسم بود که افراد را روی آن می کشتند ) و شمشیر تیزی در کنار آن بود سلام کردم جواب سلام مرا داد و گفت:
« نترس به تو امشب تا فردا ظهر امان دادم » و مرا در کنار خود نشاند، سپس به یکی از دژخیمانش اشاره کرد، او رفت و مردی را که با طناب و زنجیر بسته بودند، آورد و در برابر حجاج نشانید، آنگاه حجاج به من رو کرد و گفت: « این شیخ ( سعید بن جبیر ) می گوید: حسن و حسین ( دو پسر پیامبر صلی الله علیه و آله هستند. باید از قرآن در این باره دلیل بیاورد و گرنه هم اکنون ( با این شمشیر روی این چرم ) سرت را از بدنش جدا می سازم »
گفتم: لازم است که او را از زنجیر و بند آزاد سازید که اگر دلیل از قرآن آورد آزاد شود و گرنه با این شمشیر نمی توان که زنجیر را قطع کرد. خواه و ناخواه باید این زنجیرها را از بدنش جدا کرد و آنگاه او را کشت، حجاج دستور داد بند و زنجیر را از بدنش او جدا کردند. خوب به او نگاه کردم، ناگهان دیدم « سعید بن جبیر » مفسر قرآن و یار و شاگرد خاص امام سجاد علیه السلام است، اندوهگین شدم و با خود گفتم: چگونه می توان در مورد اینکه حسن و حسین علیهما السلام پسران پیامبر صلی الله علیه و آله هستند استدلال کرد؟

ادامه مطلب...

سیمای امام حسین (ع) در احادیث پیامبر(ص)

حسین (ع) در نگاه پیغمبر (ص)

امام حسین (ع) به مدت ۷ سال در آغوش پیامبر بزرگ اسلام تربیت یافت که در این ۷ سال ، آنقدر حضرت سفارش او و برادرش حسن (ع) را به مردم کرد که کتابهای سنی و شیعه پر است از فضایل و مناقب این دو بزرگوار که بیش از ۵۰ مورد در کتابهای اهل سنت آمده است و در اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم.

۱- حسین ، سید جوانان بهشت:

پیامبر(ص) فرمود: « الحسن و الحسین سیدی شباب اهل الجنه» یعنی حسن و حسین دو آقای جوانان بهشتند.

متن بعضی دیگر از احادیث این است که پیامبر فرمود: فرشته ای از آسمان که مرا زیارت نکرده بود، خبر و مژده داد که دخترم فاطمه، سیده زنان امت من است و این که حسن و حسین دو آقای جوانان اهل بهشتند.

ادامه مطلب...

اثبات و ولایت حضرت علی (علیه السلام) در آیات و روایات شیعه و سنی بخش چهارم

 

 

 

ولایت و جانشینی حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام)

آیات در مورد ولایت حضرت علی (علیه السلام)زیاد است که در کتابهای هر دو فریقین آمده است اما ما در اینجا بیشتر با استفاده از منابع و تفاسیر اهل سنت به چند نمونه اکتفا می کنیم چرا که برای اهل بصر و ره جویان حقیقت کفایت می کند.

اما مهم‌ترين آياتي كه در قرآن كريم در باره ولايت امير المؤمنين (عليه السلام)نازل شده:

ادامه مطلب...

اثبات و ولایت حضرت علی (علیه السلام) در آیات و روایات شیعه و سنی بخش سوم

 2- آیۀ تبلیغ.
 أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجيم:‏
يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ: اى پيامبر، آنچه از جانب پروردگارت به سوى تو نازل شده، ابلاغ كن و اگر انجام ندهی، پيامش را نرسانده اى . و خدا تو را از  [ گزند] مردم نگاه مى دارد .
وجه استدلال: آیۀ شریفۀ تبلیغ حکمی را از پیامبرش می خواهد که آنقدر اهمیت دارد که عدم تبلیغ آن مساوی با عدم رسالت است. مطلب، اهمیتش به حدی است که خداوند می فرماید تو را حفظ می کنم.

ادامه مطلب...

تماس سریع

تصاویر

93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15
93/6/15